Statesboro High School  Logo
Curriculum Maps Schedules
Departments Administration Attendance CTAE Fine Arts Guidance Media Center Special Education Preschool
Clubs & Activities Auxiliary Line BETA Club Blue Ice Step Team Chess DECA Devils' Advocate Ducks Unlimited FBLA FCA FCC FFA JROTC Marching Band Math Team Model U.N. NAHS National History Club NHS NWTF Science Olympiad Science Quiz Bowl SECME Skills USA Student Government Tech Club TSA Tri-M Y-Club Young Democrats YoungLife
Faculty and Staff Teacher Websites
Academic Booster Community Handbook Parent Portal Information Parent Involvement Opportunities Scrolling Announcements Senior News Useful Links Rising 9th Grade Survey

Faculty and Staff

Dr. Ken LeCain, Principal

Mr. Marty Holder, Assistant Principal

Mr. Jack Webb, Assistant Principal

Mr. Chad Prosser, Assistant Principal/Athletic Director

Mrs. Alissa Sasser, Instructional Assistant Principal

Mrs. Lawana Pennington, Testing Coordinator

Kathy Hendrix, Administrative Assistant JoAnn McCullough, Bookkeeper
Marie Cartwright, Registrar Jan Keel, Receptionist
Petronia Dixon, Assistant Registrar Diane Morgan, Records Clerk
Susan Beasley, Athletic Secretary Elaine Bradley, Guidance Secretary
Brooke Green, 9th/10th grade Secretary Juqueta Boatwright, Attendance Clerk
Brenda Shumate, School Nurse Tammie Washington, Supply Clerk
Stephanie Gagne, School Nurse Officer Justin Gawthrop, SRO
9th Grade 10th Grade 11th Grade 12th Grade

Mr. Marty Holder,
Assistant Principal

TBA
Assistant Principal
Mr. Chad Prosser,
Assistant Principal/
Athletic Director
Mr. Jack Webb,
Assistant Principal
LaQuanda Love, Counselor Retta Bland,
Counselor
Brian Thomas,
Counselor
Krista Edwards, Counselor
Brooke Green, Secretary Susan Beasley, Athletic Secretary
Language Arts
Laura Herman Enola Mosley Nick Thrower Denise Bearden*
Kaylee Coleman John Stone Jen Calhoun Alice Iwinski
Talmesha Parker Amanda Carter Raymond Mendoza, Spanish  
Lori Oren   Nancy Kartchner, Spanish  
Math
Richelle Wallace Jake Collins Shannon Hinson Tiffany Jackson
Patrick Transue Russ Winter Angie Kearney* Steven Jarrell
Allyson Nessmith Corrie Hicks Paige Sutcliff  
Social Studies
Jim Simmons Chris Owens Ragan Adkins* David Elmore
Jason Norton Anthony Hammett Thomas Miller Keith Corbin
Katie Hopfensperger Erica Scripture    
Science
Ginnie Sherrod Bradley Ward Ashley Thompson* Lee Bratton
Josh Coleman Tippy Lunsford Allison Carroll Richard McCombs
  Christine Jackson Amy Ferguson Cynthia Dean
CTAE
Melissa Anderson DeWayne Collins Bethany Gilliam Margot Bragg
Penny Gary Aimee Alderman David Redwine Susan Jones
Matthew White Renee Rogers Stevie Stringer Cindy Hart
      Glenn Bailey
Health/P.E.
Scott Palmer Bo Viness Karry Parker Jeff Seier
Liz Driggers*   David NeSmith Jeff Kaiser
Fine Arts
Hayley Bond Julie Mitchell Eddie Frazier Lee Collins
Special Education
Amanda Cartee, Special Education Coordinator
Josh Hall Denene Washington-Favors Mandy Deal Greg Hill
Josh Moree Stephanie Deal Don Garrick Meredith Simmons
Cindy Thompson Jessica Elmore Lee Ann Moss Josh Cole
Sam Rogers Jamie Clayton Shannon Sikes Kandi Akins
Terri Hoffman      
Parapro Staff
Barbara Brinson Yolanda Mitchell (PLP) Demetria McClouden Lise Tillman
Ashley NeSmith (Pre-K) Andrea Gregory (OSR) Sandra Walker Ruth Gay
Horace Harvey (ISS) Ashunda Cone (OSR) Cynthia Harper Donna Samples
Chris Howard Bernice Joiner    
Media Center
Amy Altman Shannon Anderson
Glen Anderson (Tech Liaison)
Custodial Staff
Alice Hobbs (9th Hall) William Saxton (Head) John Gay (Upper Floor) Willie Johnson (Athletic)
Daniel McCullough (Fine Arts) James Freeman (10th Hall) Dot Wilkerson (Admin) Anthony Smith
  Sam McCullough (Exterior) Dot Oglesby (11th Hall)  
Cafeteria Staff
Tammyra Lee, Manager Gene Brinson, Asst. Manager
Patti Cooper (head cashier) Brandi Jenkins Barbara Scott George Moore
Carolyn Wilson Annie Johnson Elaine Lockhart Latasha Lovett
Tawanda Blackmon Elizabeth Craft    

* Denotes Department Head

 

This page was last modified on August 31, 2017.